KONTAKT

Sklep Dekarze.pl

ul. Strzegomska 55G 53-611 Wrocław
Tel. 730 521 441
 E-mail: biuro@dekarze.pl

_______________________________


Marcin Tyszka 
Kierownik Działu Handlowego
Tel. kom.  514 118 174
Tel. 730 521 441
 E-mail: m.tyszka@dekarze.pl

_______________________________

Paweł Hektor
Area Sales Manager & Serwis GEDA 
Tel. kom. 508 008 202
Tel.: 730 521 441
 E-mail: p.hektor@dekarze.pl

_______________________________

Grzegorz Kryszczuk
Dział Handlowy
Tel. 730 521 441
 E-mail: g.kryszczuk@dekarze.pl

Bestsellery
Nożyce uniwersalne D116-260 ERDI prawe/lewe
Nożyce uniwersalne D116-260 ERDI prawe/lewe

110,00 zł

89,43 zł

szt.
Szablon traserski  Sorex 5-100mm
Szablon traserski Sorex 5-100mm

75,00 zł

60,98 zł

szt.
Promocje
Zaginarka LBX 200 Schechtl Dostępna od ręki!
Zaginarka LBX 200 Schechtl Dostępna od ręki!

18 500,00 zł

Cena regularna: 21 600,00 zł

Najniższa cena: 18 000,00 zł

15 040,65 zł

Cena regularna: 17 560,98 zł

Najniższa cena: 14 634,15 zł
szt.
Mini Prof Plus 230V Schlebach Dostępna od ręki!
Mini Prof Plus 230V Schlebach Dostępna od ręki!

106 000,00 zł

Cena regularna: 125 000,00 zł

Najniższa cena: 105 000,00 zł

86 178,86 zł

Cena regularna: 101 626,02 zł

Najniższa cena: 85 365,85 zł
szt.
WUKO Lok`n`Bak
WUKO Lok`n`Bak

28 399,00 zł

Cena regularna: 31 460,00 zł

Najniższa cena: 26 000,00 zł

23 088,62 zł

Cena regularna: 25 577,24 zł

Najniższa cena: 21 138,21 zł
szt.
Producenci
Wyciągi pochyłe na polskim rynku

Jeszcze kilkanaście lat temu pochyłe wyciągi budowlane, zwane potocznie „windami dekarskimi”, miały opinię urządzeń dostępnych jedynie większym, zaawansowanym technologicznie firmom z branży dachowej. Naszym rodzimym przedsiębiorstwom wydawało się, że dedykowane im środki transportu pionowego dostępne są jedynie dla ich zachodnich odpowiedników, a w naszych realiach jedyną opcją jest przysłowiowy sznurek i bloczek. W takim razie należy zadać sobie pytanie: Co takiego stało się w ostatnich latach, że wyciągi pochyłe są obecnie stałym elementem na wielu budowach, czy też remontach połaci dachowych? Na czym polega ich fenomen? Dlaczego zmieniły wieloletnie nawyki i zwyczaje panujące na polskich placach budów? 

Przy tak skomplikowanym problemie odpowiedź rzadko bywa jednoznaczna, jednak pokuszę się o jak najdokładniejsze wyjaśnienie owego zjawiska w dalszej części artykułu.

Jednym z najistotniejszych czynników jest wzrastająca świadomość znaczenia tzw. „zasobów ludzkich”, nie wdając się w skomplikowane ekonomiczne definicje: dla pracodawcy koszt pracy w naszym kraju stale rośnie. Dotyczy to nie tylko licznych obowiązkowych podatków i składek, ale także wciąż zaostrzających się przepisów BHP zmierzających do właściwego zabezpieczenia przy pracy na wysokości, a co za tym idzie zakupu właściwych technologii. Z podobną sytuacją wiele lat temu mieliśmy do czynienia w krajach zachodnich, tamtejsze rozwiązania okazały się równie skuteczne także w Polsce, mianowicie firmy zaczęły inwestować w sprzęt i maszyny pozwalające zmniejszyć koszty stałe wynikające z zatrudniania zbyt dużej liczby nisko kwalifikowanych pracowników. W wypadku zakupu sprzętu typu wyciągi pochyłe koszt zakupu ponosi się jedynie raz (ewentualnie rozkłada na  raty leasingowe lub kredytowe) a zastępuje on konieczność utrzymania i wyposażenia kilku pracowników. Na dłuższą metę jest to jedyna droga dla przedsiębiorcy, który pragnie pozostać konkurencyjny na swoim rynku.

Kolejnym argumentem jest znaczące przyspieszenie wykonywania prac, kwestia o tyle istotna że pozwalająca na zwiększenie zasięgu działalności firmy, a co za tym idzie, na jej dynamiczny rozwój. Fakty nie kłamią, liczba używanych wyciągów pochyłych (zakupionych w latach 2006-2022) trafiających do dalszej odsprzedaży jest wręcz śladowa. Doskonale widać to podczas obserwacji popularnych serwisów aukcyjnych oraz ilości próśb dotyczących uzupełnienia dokumentacji. Wnioski nasuwają się same, „windy dekarskie” nie tylko zarobiły na siebie, ale okazały się niezbędne firmom nawet w trudnych czasach.

Nie można również zapomnieć, że użytkownicy dokonujący zakupu u autoryzowanych dealerów dzięki stworzeniu poprawnej, obowiązującej w naszym kraju, dokumentacji spełniają wszelkie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W dzisiejszych czasach gdy wszelkiego rodzaju kontrole stają się coraz bardziej dokładne i szczegółowe jest to bardzo ważny czynnik wyjaśniający tak wielką popularność tych urządzeń. 

Podsumowując, stosowanie tego typu rozwiązania transportu pionowego ma w zasadzie same zalety: 

  1. pozwala na znacznie szybsze przeprowadzenie wszelkich prac dekarskich, a przez to wykonanie większej ilości dachów w sezonie;
  2. zmniejsza liczbę niewykwalifikowanych pracowników, którzy znacząco zwiększają koszty pracy firm dekarskich;
  3. sprawia, że firma staje się bardziej konkurencyjna w regionie;
  4. w widoczny sposób zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Poniżej postaram się w kilku słowach objaśnić podstawowe elementy wyciągu pochyłego. Z racji tego, że urządzenia większości producentów składają się z podobnych części, różniących się jedynie jakością wykonania, niemal wszystkie zawierają poniższe podstawowe elementy:

Windy dekarskie elektryczne standardowo składają się z:

- elektrycznej wciągarki linowej o różnych parametrach, pozwalających na pracę z obciążeniem od 200 do 250 kg oraz w zależności od mocy z różną prędkością roboczą; 

- aluminiowych segmentów drabinowych w kilku wersjach, o udźwigu dopasowanym do mocy silnika, segmenty występują w odcinkach: 2m, 1m, 0,75m a także 0,5 m;

- załamania szyn, pozwalającego na położenie segmentów na połaci dachowej, wyposażonego w płynną regulację pozwalającą na ustawienie dowolnego kąta i swobodne dopasowanie pochyłu przy okapie; 

- platformy transportowej osadzonej na saniach jezdnych, w tym przypadku mamy do czynienia z szerokim zestawem platform przeznaczonych do najróżniejszych celów, od klasycznych do przewożenia dachówek, papy i innych standardowych materiałów dachowych do wyspecjalizowanych, jak np. wersje do transportu paneli słonecznych, czy nawet  mebli.

- podpory teleskopowej wymaganej, jeśli wysokość windy do okapu wynosi 11 lub więcej metrów.

Co ciekawe, wyciągi pochyłe dzięki swojej modułowej budowie mogą być używane w innych zawodach niż jedynie branża dekarska. Poniżej prezentuję jedynie część możliwości, pomysłowość użytkowników w tej kwestii zdaje się nie mieć granic:

- Wersja Solarna; przeznaczona jest dla firm zajmujących się profesjonalnie montażem paneli solarnych. Z racji na coraz bardziej zwiększające się zapotrzebowanie na takie urządzenia producenci przygotowali dla firm monterskich odpowiednie maszyny do szybkiej i bezpiecznej instalacji. Odpowiednio przystosowana winda dekarska stała się idealnym rozwiązaniem dla transportu pionowego delikatnych, a do tego należących do grupy wyższych cenowo, materiałów.

- Wersja Meblarska; walory windy dekarskiej dość szybko docenili przedstawiciele branży przeprowadzek, zamiast wnosić ciężkie i często kosztowne meble, narażając je na uszkodzenie w wąskich klatkach schodowych, wystarczyło zastosować wyciagarkę pochyłą w wersji meblarskiej. Ponadto zmniejszyło to nakład pracy potrzebny do przeprowadzek i zmniejszyło liczbę kontuzji pracowników fizycznych.

- Wersja Okienna; z racji podobnych problemów, z jakimi stykały się wspomniane wcześniej grupy, również w tym zawodzie wyciągarka pochyła okazała się bezcennym pomocnikiem, znacząco przyspieszającym prawidłowy i bezpieczny montaż okien. Specjalne wersje z falownikiem umożliwiły powolny start oraz łagodne hamowanie dla wszelkich wymagających delikatności materiałów. Co najmniej równie istotne jest znaczące zmniejszenie szansy rozbicia szyby podczas transportu pionowego, a przez to uchronienie pracowników przed niebezpiecznymi odłamkami szkła.

- Wersja „Pub”; wszędzie gdzie trzeba transportować ciężkie przedmioty z poziomu piwnicy na poziom zero można zastosować tą wersję. Znakomicie sprawdza się w pubach (beczki z piwem), magazynach (różnego rodzaju paczki) i wielu innych miejscach. Atutem tego rozwiązania jest niska cena oraz łatwość montażu oraz demontażu całego urządzenia. 

Na koniec kilka uwag do samej dokumentacji niezbędnej do prawidłowego użytkowania tego typu sprzętu transportu pionowego. Należycie przygotowana Dokumentacja Techniczno-Ruchowa (skrótowo zwana „dtr-ką”) powinna zawierać informację na temat elementów zestawu wraz z instruktarzem ich łączenia oraz mocowania. Ponadto muszą się w niej znaleźć wyliczenia producenta dotyczące maksymalnej wysokości użytkowania, udźwigu oraz kąta nachylenia. W przypadku zastosowania elementów podporowych powinno się też wyznaczyć punkty podparcia wraz z kątowym nachyleniem toru jezdnego. Nie mniej ważne są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak najistotniejszym szczegółem dokumentacji jest certyfikat CE wraz z numerem seryjnym urządzenia (lub grupą numerów seryjnych w której musi się zawierać badana wyciągarka pochyła) z własnoręcznym podpisem osoby odpowiedzialnej ze strony producenta. Waga tego podpisu jest tak istotna, że zazwyczaj możemy tam znaleźć samych prezesów lub właścicieli firm produkcyjnych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl